-->

 




NAJISTOTNIEJSZE WSKAZÓWKI DIAGNOSTYCZNE
PŁYNĄCE Z WYNIKÓW UZYSKANYCH PRZEZ OPINIOWANEGO SŁAWOMIRA K.
W WIELOWYMIAROWYM KWESTIONARIUSZU OSOBOWOŚCI MMPI-2,
A POTWIERDZONE RÓWNIEŻ INNYM MATERIAŁEM DOWODOWYM
ZEBRANYM W AKTACH SPRAW SĄDOWYCH
ORAZ CAŁOKSZTAŁTEM OKOLICZNOŚCI



Skala L (39)

Osoby uzyskujące niski wynik w tej skali opisywane są zazwyczaj jako wrażliwe, uspołecznione, mające zaufanie do siebie, silne, naturalne i dojrzałe. Są niezależne, pewne siebie, dobrze czują się w rolach przywódczych i dobrze sobie z nimi radzą. Jasno i bez zahamowań wyrażają swoje myśli; [Matkowski 1992, str. 24].


Skala K (59)

Wyniki przeciętne wskazują na osobę, której udaje się zachować zdrową równowagę między pozytywną oceną siebie a samokrytycyzmem. Są to osoby dobrze przystosowane psychologicznie, nie wykazujące objawów zaburzeń emocjonalnych, radzące sobie z codziennymi problemami, niezależne, mające pełne zaufanie do siebie i prezentują niezły poziom intelektualny, łatwo wchodzą w kontakt z innymi, są lubiane i mają dużą łatwość formułowania myśli; [Matkowski 1992, str. 28-29].

Skala 6 (65)

Wynik nieznacznie podwyższony, wskazujący na osobowość o takich cechach jak: ufność, życzliwość, szczerość i pracowitość, a także dobry poziom wglądu w siebie; [Matkowski 1992, str. 49].


Skala 4 (64)

Wynik umiarkowanie podwyższony, wskazujący na ekspansywność jednostki, pewien poziom nonkonformizmu i oryginalności; [Matkowski 1992, str. 43].

 

Wyniki w skalach 6 i 4 nie przekraczają wartości 70, a zatem nieuprawnione jest stosowanie kodu wysokopunktowego 46/64 ewidentnie użytego przez biegłą psycholog Grażynę S., na co wskazuje treść zamieszczonej w jej opinii charakterystyki pozwanego (dwa pierwsze jej akapity) zaczerpnięta z cytowanej pracy; [Matkowski 1992, str. 98-99].


Poniżej ostatni (trzeci) akapit charakterystyki Sławomira K. z opinii Grażyny S., stojący w sprzeczności z pozostałą jej częścią - będącą rezultatem świadomej  manipulacji biegłej (naruszenie reguł interpretacyjnych stosowanego narzędzia psychometrycznego), celem "naciągnięcia" jej do gołosłownych i bezpodstawnych ocen z poprzednich "ekspertyz" psychologicznych - a jednocześnie korespondujący z wyżej przedstawioną, prawidłową interpretacją uzyskanych przez niego wyników w kwestionariuszu MMPI-2:

Jest zorientowany na wypełnienie powinności i zobowiązań, ceni dobrą organizację i staranne planowanie. Nie ulega emocjom, nie działa spontanicznie. Planuje wszystko naprzód unikając nieprzewidzianych sytuacji i rygorystycznie podchodzi do kwestii etycznych.



---------------
Marek Matkowski,  “MMPI, Badanie, opracowanie, interpretacje”, Pracownia Terapii i Rozwoju Osobowości, Poznań 1992




   

DIL BANSHEE STORY
DIL BANSHEE STORY